Авиационен мениджмънт
1. Насоченост на изграждането на випускника и изпълнявани функции.
В специалността “Авиационен мениджмънт” се подготвят специалисти с висша управленска квалификация, които придобиват специализирани знания и умения по авиационен мениджмънт.
Програмата за обучение има за цел получаване на базова компетентност в областта на икономиката, управлението, авиационният английски език, човешкия фактор, статистиката, икономически анализ и застраховане.
Обучението по специалността се осъществява от висококвалифициран и мотивиран академичен персонал, в преобладаващата си част хабилитирани или доктори в съответното научно направление. Процесът на обучението е в съответствие със системата за натрупване и трансфер на кредити.
Тази подготовка ще осигури на обучаемите необходимия комплекс от знания, с помощта на които ще могат ефективно да решават проблемите на авиационния бизнес в съвременната динамична и конкурентна среда.
Випускникът трябва да има следните компетенции:
- да познава основите на икономиката, счетоводството, анализът, контролът и други науки в областта на управленския процес и мениджърското поведение;
- ще може ефективно да решават проблемите на авиационния бизнес в съвременната динамична и конкурентна среда;
- ще може да събира, класифицира, оценява и интерпретира данни от областта на управлението с цел разширяване на конкретни задачи;
- ще може да използва ефективно и рационално информационни и комуникационни технологии;
- ще владее общи и професионални комуникативни умения;
- ще ползва чужд език;
- ще може да поема отговорности при вземане на решения в сложни условия, при влиянието на различни взаимодействащи си и трудно предвидими фактори.
В резултат на обучението си випускникът придобива висше образование в образователно-квалификационна степен “бакалавър” по специалността „Авиационен мениджмънт”.
2. Професионална реализация.
Завършилите специалността могат да работят като ръководители на средно и висше управленско равнище във фирми от авиационния бизнес, както и в бизнес организации от различен тип и с различна форма на собственост.
При желание на студентите е предвидена възможност за получаване на допълнителна квалификация „Летец – пилот любител“ и „Авиационен техник“. Придобиването на посочените квалификации става след успешното завършване на щести модул от учебния план „Правоспособност PPL(A/H)”.
3. Обучаемите, завършили образователната програма:
3.1. Придобиват нови знания:
Студентите получават познания, които им позволяват да се запознаят с организационното изграждане, функциониране и управление на летище и авиационна фирма.
3.2. Изградени нови способности:
В процеса на обучение се придобиват практически умения за:
- способност за административно управление на сложни професионални дейности, включително управлението на екипи и ресурси;
- анализ и оценка на бизнес средата на авиационните организации;
- изработване и реализиране на управленски решения;
- планиране и изпълнението на предварително формулирани цели;
- ефикасно формулиране и провеждане на фирмените стратегиите за устойчиво развитие и други;
- планиране, изпълнение, отчет и контрол на основната дейност на авиационните предприятия;
3.3. Ценностни ориентации и нагласи:
- готовност и стремеж към учене през целия живот;
- толерантност, отвореност и уважение към различните позиции и идеи;
- лична отговорност и уважение към основните свободи и права на човека;
- естетическа, нравствена и здравна култура;
- способи за общуване, комуникация и работа в екип в нееднородна среда;